Savoy Lighting Assets 4-UC-3000K-18-WH Surface Mounted Undercabinet Light, Integrated LED 8 Watt, 1" H x 18" L, White
★★★★★ 4.6 59 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by campobravopolo.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Savoy House 4-UC-3000K-18-WH Lighting Assets Surface Mounted Undercabinet Light, Integrated LED 1-Light 8 Watt, 1" H x 18" L, White
  • LIGHTING ASSETS LED UNDERCABINET DIMENSIONS: 1" High x 3.6" Wide x 18" Long, Weight: 1.08 lbs.
  • BULB INFORMATION: Bulb(s) Included; Number of Bulbs: 1; Max Watts Per Bulb: 8 Watt; Voltage: 120V; Bulb Type: Integrated LED; Bulb Base: Integrated LED, Dimmable with Triac/ELV Dimmers; Bulb Kevin: 3000K; CRI: 90+; LED Source Lumens: 600
  • SAFETY RATING: ETL Approved for DAMP Locations
Brand Savoy House
Color White
Style Standard
Voltage 110 Volts (AC)
Wattage 8 Watts
Material Metal
Item Weight 17.86 pounds
Part Number 4-UC-3000K-18-WH
Shade Color White
Manufacturer Savoy House
Power Source ac
Type of Bulb LED
Specific Uses General Purpose
Assembled Width 3.94 inches
Assembled Height 1.38 inches
Assembled Length 20.08 inches
Item model number 4-UC-3000K-18-WH
Batteries Included No
Batteries Required No
Product Dimensions 20.08 x 3.94 x 1.38 inches
Included Components Instruction Manual
Item Package Quantity 1
Switch Installation Type Under Cabinet
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.6 out of 5
★★★★★
59 ratings | 24 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
84% (50)
4 stars
3% (2)
3 stars
2% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (6)