Thermaltronics K80DT003 Desoldering Tip - Inner Diameter 0.80mm (0.03in)
★★★★★ 4.7 117 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by campobravopolo.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Temperature: 80 Series
  • For Use With: TMT-2000S-DT, DS-KIT-3 w/TMT-2000S
  • Tip Style: Desoldering
  • Tip Width: 0.03" (0.80mm)
  • Tip Length: 0.51" (13.00mm)
Material Composite
Item Weight 0.811 ounces
Part Number K80DT003
Manufacturer Thermaltronics
Batteries Included No
Batteries Required No
Product Dimensions 0.75 x 6.89 x 0.75 inches
Item Package Quantity 1
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.7 out of 5
★★★★★
117 ratings | 48 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
86% (101)
4 stars
2% (2)
3 stars
1% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (12)